Теодор беше писал, че българите живеят по-добре от 80% от хората по света. Но мрънкат така, сякаш е обратното. Теодор ми изпрати и линк от TheEconomist.
Накратко картинката изглежда грубо и съвсем схематично така (оригиналът е в линка горе):
Колкото по-надясно е показана дадена държава, толкова по-богата е тя (толкова по-висок БВП). Колкото по-нагоре е показана дадена държава, толкова по-щастливи и удовлетворени се чувстват хората в нея.
Както виждате, оказва се, че „щастие с пари се купува“. Като цяло (светлосиния облак), колкото са по-богати хората, толкова са по-щастливи.
Най-щастливи са датчаните, след тях почти наравно се нареждат големите автомобилопроизводители – САЩ, Япония и останалите страни от Западна Европа.
Ние сме богати почти колкото Русия, Бразилия, Китай и ЮАР. Но сме по-нещастни от всички тях. Можех да избера много по-брутални снимки, но реших да ви го спестя. Представете си:
По-нещастни сме от хората в Китай, където прекарваш живота си в изолация от външния свят, без право на свободно слово, с изопачени новини, работа от тъмно до тъмно в трафика и мръсотията на милиардни градове…
Нещо повече, дори хората в Ирак, които не знаят дали ще доживеят утрешния ден, живеят във война и мизерия, около децата им се разхождат войници, а бомби и гранати взривяват домовете им са по-щастливи от нас, българите…
Всъщност, нещастни сме колкото хората от Хаити. Страната, която бе тотално разрушена от земетресения, залята от потоп, отнесена от урагани и с епидемия от холера. Средностатистически сме щастливи, колкото хората, изгубили домовете си, почти всички свои приятели и близки, половината от семейството си… без легло, без храна, без чиста питейна вода, живеещи сред отломките на бившите си домове и близки. Ето толкова сме щастливи в България…
Е, мили читатели на блога ни, замислете се следващия път над тези снимки и данни, когато казвате, че България е най-гадното място за живеене, нещата няма накъде да станат по-зле и така нататък, и така нататък… Огледайте се наоколо и може би ще видите, че нещата всъщност стават по-добре през последните години… Защото България официално е най-тъжното място на планетата в съотношение щастие-доходи. И има много лесен начин да го променим. Помислите си за 10 неща, които ви правят щастливи…
Усмихнете се!
Коледа е.
Не знам, това „богатство“ как са го сметнали.
Аз не се оплаквам (макар че във Виена се почуствах като жалка отрепка) но съм по-добре от повечето българи, особено в провинцията.
Супер пост. Много ми хареса и е много верен. Аз отдавна съм забелязала че българите сме доста по черногледи от колкото има нужда. Сякаш психиката и културата ни е да сме черногледи и да си броим залаците и кусурите. Като народ сме наистина нещастни, а сме заобиколени от семество и приятели на които можем да разчитаме във всякакви ситуации. Че и градовете ни са карасиви! Но пак се гледаме злобно по улиците все едно очакваме тия отсреща ще ни забият нож в гърба като ни подминат и сякаш те са ни виновни че краката ни болят.
Малка забележка: Някъде бях гледала подобна статистика пак и там бяха казали че всъщност в САЩ хората, въпреки че имат по висок стандарт на живот и повече пари в сравнение с други народности, пак не попадаха в първите 3 на света по щастие. В нея статистика САЩ беше на №5 или нещо такова. Не знам коя статистика леко греши, но може би твоята е по скорощна, а може би в САЩ сме станали малко по щастливи? Или в конкурентните страни са станали малко по-нещастни? Във двата случая Дания и Бразилия си заемат първите места.
Божо, така: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1%80%D1%83%D1%82%D0%B5%D0%BD_%D0%B2%D1%8A%D1%82%D1%80%D0%B5%D1%88%D0%B5%D0%BD_%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%BA%D1%82
Kakvi sme depresari:D No spored men 6tastieto v USA sa go preuveli4ili malko:P
Сетих се за миналия понеделник. Най-накрая успях да се видя с приятелките си и да отидем в едно от любимите ми заведения. Поръчах си мартини и в момента, с който отпих, започнах да си се смея чак до сълзи. В този момент се чувствах толкова доволна и щастлива, че все едно си бях мечтала за този миг през последните 5 години:))) Може да е зле в България, но се радвам, че все още едно питие с приятели след скапан ден ме прави истински щастлива. И определено отказвам да се причисля към най-нещастните хора на планетата.
mdam… kato gledam ot strani i zabeliazwam, che naroda w BG wse chaka niakoi da go oprawi.. i nakraia stawa tochno towa, no w po-prenosen smisal… edin chowek ako ne se chuwstwa, che kontrolira sobstwenata si sadba trudno mo#e da se chuwstwa shtastliw.
Amerikancite ne sa mngo shtastliwi, zashtoto gi naplashiia iako che polowinata swiat sa teroristi a drugata polowina komunisti… a tretata polowina niakakwi drugi *.isti… i gi e strah horata…
abe nai-dobre sa silno religioznite… obedeni sa che ot tiah po-miropomazani niama i wsichko im e po-mad i maslo.. dori i da stradat towa e za dobroto im… pochnah chak da im zawi#dam.. aide do skoro, otiwam da tarsia niakoia po-chalnata sekta, zashtoto mai se okaza, che radostta ot #iwota i radikalnostta na wiarwaniata ti imat silna korelacia 🙂
Тази официална стъкмистика не ме интересува, аз гледам какво се случва с реални хора около мен, а не нагласени цифри.
ето нещо, което се е промъкнало покрай розовия филтър в медиите:
http://www.btv.bg/story/1149128241-Vazrastni_hora_spyat_po_peykite_nyama_myasto_v_domovete.html
Работата не е само в доходите. Хората в заможните страни (горен десен ъгъл) са щастливи, защото държавите им са високоорганизирани, а самите хора се чувстват сигурни – защитени от престъпници, осигурени в случай на нещастни случаи (болести, катастрофи и т.н.), в самите страни има по-малко корупция (Дания и другите скандинавски държави са известни като най-малко корумпираните в света). Управлението на държавно и общинско ниво при тях функционира много добре. Затова в тези страни икономиката е наред, а хората са щастливи. Както викат някои – държавата е уредена. Да не забравя – на Запад нямат мутри!
„Че и градовете ни са карасиви!“ – по-голяма глупост не бях чел. Пич, излез от матрицата, не се сещам за красив и подреден град в България.
За да го разбере това човек трябва да е поживял малко или много нейде в Западна Европа или Северна Америка. Всекидневно разбираш, че някой някъде се е погрижил всичко да ти е наред, зелените площи и парковете са идеално поддържани, улиците са чисти, в автомобилното движение цари ред и спокойствие, има велоалеи, по които караш велосипеда си с усмивка, няма напукани плочки. А все още някои хора не вярват, че в Мюнхен като вали няма локви по улиците.
Да обвиняваш българите затова че са мрънкащи и имат изкривена представа за реалността е като да обвиняваш хората затова, че не ти купуват химикалките (или там каквато стока си избереш). За всяко нещо си има обективна причина, и тя не е се крие в някакъв национален характер.
„Latin Americans are cheerful, the ex-Soviet Union spectacularly miserable, and the saddest place in the world, relative to its income per person, is Bulgaria.“
Чел си статията както дявола чете евангелието. Наблегни на думата „relative“.
БВП не е единственият виновник за щастие/нещастие.
Как изглежда статистиката, когато от другата страна поставиш не БВП а процент заболяваемост, средна продължителност на живота, достъп до болнична помощ, корупция….
Така представена статията на мен ми изглежда прекалено плосковата и наивна. С извинения.
Моята причина да съм нещастна / щастлива в никакъв случай не са парите които имам, жилището в което живея, големината на пазарската ми кошница, жилищата, които притежавам.
И да, мога да се радвам, когато съм с чаша мартини в ръка, но не се радвам, когато роднините и приятелите ми вечно боледуват / и умират/ от нещо.
V nashata strana dori i da iskash da si razlichen i shtastli, vsichki tezi mrunkashti i neshtastno hora taka te machkat. Pisna mi vse da me lujat ot vsichki strani, da me karat da se chystvam vinovna zatova che sum po – shtastliva ot tqh, da me gledat i da govorqt zad gurba mi. Nqkoi hora prosto otkazvat da si ziveqt jivota i se mesqt v chyjdiq. A za mizeriqta nqma da govorq, zashtoto vsichki sme vinovni za neq bilo v munichko ili mnogo.
Цъ, не сме най-нещастите, ама сме най-големите мрънкачи 😀
Да, така е…
Ох, много сте коментирали, докато се мотах по пътищата прашни на Европа.
Божо, тебе може да не те интересува тая „стъкмистика“ и си напълно свободен да живееш в ужасния свят на своята глава, но молбата ми към теб е да си запазиш комплексите за себе си и да не ги сееш на всички наоколо, щото случайно може да има някой останал незаразен покрай теб. Това, че във Виена си се чувствал като „жалка отрепка“ е симптоматично за комплекса ти (от който страдат и повечето българи). Няма обективна причина да се чувстваш така. Факт.
Също, ако те интересува населението на София, може да питаш Бойко Борисов, а не ГРАО или НСИ…
Но мога да те уверя, че всички българи в провинцията живеят по-добре от тебе, щото ти си в София, а те в Германия. България е унитарна държава и провинции няма. Виж, Германия е федерация и на български сме приели да наричаме съставните ѝ части провинции.
БВП било стъкмистика, а цитираш bTV като достоверен източник на информация, който на всичкото отгоре бил с розови очила? Сериозно?
Хипар пък си наръси клишетата. Прав си, че щастието не е само в доходите. Затова в моя пост (първия линк на Пешо) използвам HDI – Human Development Index, който включва БВП на глава от населението, продължителност на живота и образование. Мдам, пак сме по-добре от 80% от хората по света, съжалявам. Не разбирам защо твърдиш, че България е някакъв остров на гадното насред едно море от гот, което започва на един метър от границите на страната. Нито пък разбирам защо я сравняваш с Дания или Норвегия – нито има причина да очакваш България да е „добре“ като тях, нито пък си живял в Дания. И какво се оказва че цитираш като доказателства? Слухове, които в България сме приели за неоспорими факти. Грешка. Неоспорим факт е, че хората дишат въздух, а не че в Дания всичко е идеално.
На запад имат и мутри. На мен охранител на дискотеката на една мутра в Хамбург ми счупи ключицата, след което мутрата подкупи полицаите и те писаха, че съм пиян като кирка и соча двама различни човека като извършители, след което подкупи прокуратурата и тя заведе делото срещу друг човек, когото съм бил посочил, който обаче имаше 20 свидетели, че точно по времето на нападението е бил на друго място. Друго?
За да разбере това, човек освен да е пребивавал някъде си, трябва да е отворен да възприема реалната обстановка около себе си, а не да живее с клишетата, които са му набивали цял живот – че Ботев е герой, че българките са най-красиви и че България е най-зле. И много ясно, че хората не вярват, че в Мюнхен няма локви по улиците, защото това просто не е вярно. Има много по-малко локви по улиците и улиците са несравнимо по-добре направени от нашите, но аз съм стъпвал в локва в Мюнхен. Освен това съвсем без да искам уцелих лебед с камък, но това е друга тема.
А да приемеш, че българите са мрънкащи и имат изкривена представа за реалността е като да скочиш в заешката дупка. Стиска ли ти?
BTW, ти наблегни на изречението пак и ще видиш, че всичко си е прочетено както трябва. 😉
Силвия, статията Е плосковата. Ако ти намериш методология, която да вземе предвид всичко, си добре дошла. Статията казва – забелязва се зависимост между пари и щастие. България не влиза в тоя pattern (как е това на бг?!). И ние казваме – значи има друга причина. Аз твърдя, че българите живеят в много кофти филм, който не знам как са си забъркали, но bTV подклажда жестоко, а хората стават агресивни като се опиташ да им го спреш. Може да се твърди и че причината е, че България е примерно изключително корумпирана, ама не виждам причина България да е outlier (а ТОВА как е на български?) точно по корупция. Може пък да е защото имаме най-много оси на глава от населението и ни жилят и ни боли и сме нещастни, ама пак не разбирам защо точно пък ние точно за това да сме изключение. Тезата – просто сме най-големите изроди на света и само при нас бащи убиват децата си и някви хора се опитват да убият други хора с брадва и им душат агнетата и се катерят по електрически стълбове – не работи. Животът не е филм, така че България е една обикновена и нормална държава, където всичко е нормално (забележете – нормално, в смисъла на това че е логично следствие на една или друга причина, а не идеално), българите са си нормални хора, а не са нито 8 милиона доктор Менгеле, нито 8 милиона мъченици. Много по-вероятно е да сме прави, ако приемем, че сме мрънкалници, отколкото да приемем, че имаме ненормално много оси точно в България.
Айде със здраве. И вземете там синьото ли, червеното хапче ли беше, скачайте в заешката дупка и давайте да се заемаме за работа. Имаме да изкореним корупцията, да преасфалтираме всички пътища, да построим магистрали, да оправим БДЖ, да направим населените си места достъпни за хората с увреждания, да накараме шофьорите от градския транспорт да не ни се карат… Няма време да се тръшкаме и да мрънкаме.
TAfricanski дойде и си каза тежкото заключение.
Само не разбрах защо в моя абзац си сложил един куп опровержения на неща, които аз НЕ казвам. Казвам, че умираме рано и всеки първи е болен от нещо… Не казвам, че само тук бащи убиват децата си, така че не ти държи опровержението.
Реално ти срещу това, което аз казвам нищо не казваш, нищо че почваш с името ми. Don’t get it (как беше това на български)
Петър, този облак всъщност трябва да бъде направен триизмерен, като третата ос да бъде времевата. Ще дам два груби примера, с които ще разбереш идеята:
1. Представи си бедна баба проси на улицата. Хората й хвърлят жълти стотинки. Даваш й 20 лева. Убеден съм, че поне за изминаващия ден ще бъде много щастлива!
2. Един милиардер си живеел богато и охолно. В един момент взел, че затънал и в последствие фалирал брутално. Това ще е един от много нещастните хора на планетата.
Сега смятам, че много добре можеш да си отговориш на въпроса „защо сме най-нещастните на света“. Защото:
1. От реален фактор в икономиката на СИВ, нашата промишленост вече не е фактор дори в собствената ни държава;
2. Бавно, но методично (четири-пет десетилетия) хората замениха ниви от по няколко декара за бетонни кутийки пълни с въздух от по 100 квадрата, в които всъщност не се произвежда продукция. За по-новите бетонни кутийки синовете и внуците на същите тези хора ще дължат пари;
3. Хората постепенно, но предначертано и узаконено от дребни производители се превръщат в бачкатори. Моловизацията, хипермаркетизацията и монополизацията настъпва с все по-бързи темпове. Ако трябва да се направи отново аналогия с тоталитарния режим преди – тогава всъщност институтите, предприятията, магазинчетата, цеховете и т.н. бяха много по-раздробени на ситно от сега, следователно и директорите (т.е. собственици на частна фирма в днешния смисъл) – много повече;
4. За последните 20 години елита на нацията беше задушен и заменен с „хай-лайф“ от бивши ватмани, гейове, мутри и плеймейтки. Това естествено бе целенасочена „евро“ политика, защото е много по-лесно да преговаряш и да договаряш въздушни коридори, транзитни такси, мита, енергийни проекти и т.н. с една банда чалгаджии „хора на народа“, отколкото с високоинтелектуална група политици. Но от гледна точка на обикновения човек в България този процес е твърде негативен. Българинът загуби своя пример в обществото. За средноинтелигентния човек това е силно демотивиращо и песимистично.
На последно място искам да изкажа още една забележка. Тя е, че остта „пари“ в горната графика би следвало да се разглежда по-мащабно, а не „колко е средната заплата в долари“ и „колко мога да купя в магазина днес“. Трябва да се разгледа като „пари и собственост“. Именно тогава ще се види реалното състояние на страната и коя държава е богата и коя не. Аз съм убеден, че по критерий „собственост“ ние сме доста назад в класацията, дори спрямо руснаците и африканците. Все повече хора имат все по-малко.
@Филип Петров – чудесен коментар.
По въпроса за парите, ето нещо по-реалиситично:
http://ikonomika.org/?p=5213 (само не очаквах, че и Полша е в нашата компания)
а не разни стъкмистични числа за БВП и други абстрактни измишльотини, които не дават реална представа за нещата.
На истинския диамант остават ли петна