Българската търговоско-промишлена палата обяви класация на фирмите в България, класирани по величината на нетните приходи от продажби. В класацията са записани над 1500 фирми и ни стана интересно как би изглеждала картата на България, като на мястото на всяка от 28-те административни области сложим логото на компанията с най-големи нетни преходи в тази област…
Резултатът ни се стори доста интересен:
Впечатление 1: Сравнително непознати компании
Не че сме някакво мерило, но определено се впечатлихме колко много имена и лога на компании са ни напълно непознати или слабо познати.
Впечатление 2: Маркетинг бедствие!
За някои от компаниите беше сериозен проблем да намерим официален сайт или лого, а говорим за компании с официални нетни приходи над 100 милиона лева! Тези фирми определено имат нужда от онлайн маркетинг, а ние можем да им помогнем.
Впечатление 3: Хеви-метали, авто-мото, ток и жица, вода, храна, масло и химия!
Общо взето така изглежда българската индустрия. Ето първенците по области, според техните отрасли:
-
- Металообработване – предприятието с най-големи приходи Аурубис България (Пирдоп, Софийска обл.) е с над 5 млрд. лв. нетни приходи! Заедно със Стомана Индърстри АД (Перник), КЦМ 2000 (Пловдив) и Асарел Медет (Панагюрище, Пазарджишка обл.) Централна Югозападна България се заформя като хеви-метАл (няма грешка) регион. Като добавим и алуминия на Алкомет (Шумен), смело можем да кажем, че металодобивът в България е водещ отрасъл.
- Автомобилна индустрия – логично, покрай металодобивът, доста добре върви и изработката на авточасти. Сред първенците по области е заводът за велосипеди „Крос“ (Монтана), гуми Диана (Петрич, Благоевградска обл.) и заводът Теклас (Кърджали) за изделия от каучук, пластмаса и метал за горивните, охладителните и спирачните системи на колите.
- Химическа промишленост – три компании оглавяват варненска, добричка и хасковска област – Афер (Девня, Варненска обл.), известна още като Агрополихим, производител на азотни и фосфорни торове), Пластхим-Т (Тервел, Добричка обл.), производител на фолио и опаковъчни материали) и Неохим АД (Димитровград, Хасковска обл.) – производител на минерални торове… Тук може да попадне и Севан (Бургас) като производител на торове и препарати, но след доста мислене го сложихме при храните, тъй като основната му дейност е търговия със зърно.
- Енергетика – Две предприятия в този отрасъл са сред най-богатите в съответните административни области. Първото е ремонтното предприятие „Атоменергоремонт“, поддържащо оборудването на „АЕЦ – Козлодуй“. Второто е „Ритъм 4 ТБ“ (Стара Загора) – мащабен вносител от Украйна и Русия на каменни енергийни въглища за индустриални цели, производител и търговец на електроенергия
- Маслодобив – Дунавската равнина и Тракийската низина са изключително подходящи за маслодобив, както сме учили и в училище. Сред най-богатите фирми в съответните области са Олимекс (Видин), Олива АД (Кнежа, Плевенска обл.), Папас Олио АД (Ямбол), както и заводът за биодизел Астра Биоплант (Сливо поле, Русенска обл.)
- Храни, фуражи и напитки – хранителната промишленост също е една от най-добре развитите в България, като в цели седем области на България фирми, занимаващи се с храни, фуражи и напитки са на първо място по приходи. Това са търгуващите със зърно Севан (Бургас), „Зърнени храни“ (Силистра), занимаващите се с дълбочинна преработка на царевица Амилум (Разград), добре известният ни производител на минерална вода „Девин“ (Девин, Смолянска обл.), Месокомбинат-Ловеч, сега Бони Холдинг АД (Ловеч), хранителната търговска верига Кауфланд (София-град) и вината на Едуардо Миролио (Сливен).
- Други – Първенците от четири области остават без категория. Всички те са производители на краен продукт – оръжейният завод Аркус (Лясковец, Великотърновска обл.), заводите за санитарна арматура и санитарна керамика „Идеал Стандарт – Видима“ АД (Севлиево, Габровска обл.), стъклозаводът „Тракия глас“, който е собственост на турският стъкларски гигант Шишеджам (Търговище) и производителят на лекарства Балканфарма (Дупница, Кюстендилска обл.), сега част от групата „Актавис“.
Впечатление 4: Липсват технологии, туризъм и финансови услуги
В нито една област на България първенецът не е свързан с туризма и развлекателните услуги, информационните и комуникационните технологии, банки, капиталови пазари, застраховане и финансови услуги, недвижими имоти, инженерство и строителство – все отрасли на икономиката, с които сме свикнали да се хвалим (особено ИТ и туризъм). Разбира се, това че тези компании не са сред първенците, не означава, че не формират голяма част от икономиката. Но определено ни впечатлява.
Впечатление 5: Добив и преработване
Почти всички компании на картата се занимават с добив и преработване на определени суровени, често изчерпаеми. Може би затова и много от тях са не в областните градове, а в по-малки населени места (Пирдоп, Панагюрище, Дупница, Козлодуй, Тервел, Севлиево, Девня, Сливо поле). Хубаво е, че държавата ни има природни ресурси, които в крайна сметка дават хляб на населението ѝ. Важно е те да се използват разумно и отговорно, защото много от тях са изчерпаеми…
В заключение
Да, прекарахме няколко часа, за да направим въпросната карта, но пък тя доста ни проясни картинката за икономиката в България, която (признаваме си), доскоро беше съвсем различна в главите ни. А Вашите впечатления какви са?
Много полезна статия.