Не мога да повярвам, че в XΧΙ век може да съществува и да се прилага масово нещо толкова сложно като имперската система за мерни единици… Едно бързо сравнение с три примера:
Сравнете с нашата система SI:
Е, кажете ми… как да ползвам мили, унции, джилове, центнери и паунди?
С гугъл под ръка. По никакъв друг повод.
П.П. На един въпрос от GMAT се оказа, че трябва да знам връзката между фут и инч. По някакви странни начини я изкарах ~11х, което се оказа достатъчно добро приближение, за да си реша задачата. 😀 Та да знаете, за да учите в business school (и в Европа), трябва да знаете кво са фут и инч.
А сега опитай се да учиш термодинамика по империалната система: ЗОООР!!! ЗОР ЗОР ЗОР ЗОР!
Американците от МНОГО десетилетия се опитват да сменят имперска система със системата Си … и не успяват. По принцип би трябвало да има 3 етапа на смяната – мек, твърд, финален (не помня точно имената им).
През „мекия“ етап (в момента е той) основните означения с точни единици са в имперска, а в скоби с неточни единици са в Си. Например разстояние 1 миля (1.61 километра).
През „твърдия“ етап основните означения с точни единици са в Си, а в скоби с неточни единици са в имперска. Например разстояние 1 километър (0.62 мили).
През финалния етап означенията в имперска вече ги няма.
Забрави градусите по Фаренхайт, Петре.
Но когато имперските единици се ползват всеки ден – както е в САЩ – няма никакво объркване. Аз даже свикнах и да си ги превеждам в метрични еквиваленти доста бързо и наум… Практика и пак практика.
За съжаление това е доказателство, че хората ще продължат да използват нещо поради навика векове наред, колкото и неадекватно да е.
swikwa se lesno… da maka e, no w momenta moga da rabotia ednakwo dobre i s dwete sistemi…. kakto kazali horata.. 5×5=25 ot tam natataka, e aritmetika 🙂
@Жилов: Аз не мисля, че е „неадекватно“. Просто е по-трудно за хората, които не са свикнали.