Решихме, че ни е време за нов принтер в офиса. Говорим за малка фирма (2-10 души), която се занимава с маркетинг и организиране на събития. Има случаи, в които принтерът не принтира с месеци и такива, в които се налага да избълва 1000 страници в рамките на час (и времето ни е критично). Ето защо решихме да поставим следните
Изисквания
- Цветен лазерен принтер – няма да влизаме в спор дали са по-добри от мастиленоструйните, истината е, че лазерната технология се оказва най-подходяща в нашия случай.
- Скенер и копир – факс никога не сме пращали, но от време на време ни се налага по някое ксерокопие или да сканираме някой документ.
- Оптимална цена на печат в рамките на 5 години – взимаме принтера с идеята да го използваме в рамките на 5 години, печатайки около 2000 стр. на година.
- Двустранен печат – от сегашните ни принтери знаем, че ще спестим много хартия, ако се предлага опцията за автоматичен двустранен печат.
- Мрежова свързаност – искаме да можем да печатаме от всяко устройство и по възможност, дори от разстояние.
- Standby режим с ниска консумация – принтерът не се ползва 99% от времето и не трябва да хаби много ток.
- Бюджетно-ориентиран модел, продаван в Бългаиря – решихме да сложим няколко граници в бюджета: цената на устройството да не надвишава 1000 лв. (всички цени са с ДДС), разходите с неоригинални консумативи да не надвишават 2000 лв., а с оригинални – 3000 лв.
Изборът
Вероятно на всички им е ясно, че само докато пишем тази публикация, на пазара излизат нови принтери и все по-добри модели, цената на старите се променя и въобще – това, което ние търсим и сравняваме, може да е доста по-различно от това, което на вас ви е необходимо. Например, ако имате нужда да печатате цветни снимки, нито един от тези принтери няма да ви свърши работа… Ако отпечатвате CV-та, отчети или, да кажем, дипломни работи, обаче, това е идеален избор…
Все пак, прегледахме 10+ специализирани сайта и списания, прочетохме ревютата и избрахме следните модели, които отговарят на нашите изисквания. Добавихме и серия MF740 на Canon, наследник на MF730, тъй като 730 е най-препоръчваният принтер, а наследникът му излезе току-що:
Този съкратен списък се получи от първоначален списък с около 30 модела, просто защото някои от тях бяха морално остарели, други – не се продават в България, трети са доста над бюджета ни от макс 1000 лв. за устройство, а четвърти – с твърде високи разходи при печат, или просто няма консумативи за тях в България…
В крайна сметка останаха само осем модела или серии (за някои принтери има незначителни вариации или разлики между пазара в САЩ и Европа, така че сложихме „Series“):
- Brother MFC-L37xx Series
- Canon MF640 Series
- Canon MF730 Series
- Canon MF740 Series
- HP Color LaserJet Pro M281fdw
- HP Color LaserJet Pro M479fdw (W1A80A)
- Lexmark MC2535adwe
- Lexmark MC3224dwe
Разходи
Последва ровене по сайтове и онлайн магазини, за да намерим най-добрите цени на устройства, оригинални и неоригинални консумативи (няма да обсъждаме кой е по-добрият вариант – въпрос на личен избор и известен риск). Направихме таблица и след сравнението нещата изглеждат ето така:
Държим да отбележим, че тази таблица отразява само нашия случай, когато смятаме 5-годишна употреба с 2000 стр. годишно. Изчисленията са правени с най-евтините намерени на пазара консумативи, като ако има няколко вида, е избиран най-големият като капацитет. Важно е да отбележим, че ако печатате по-голямо или по-малко количество страници на месец, нещата могат да изглеждат съвсем различно. Ако фирма Х пусне евтини неоригинални консумативи за някои от моделите, а ги спрат за други, нещата могат да се променят значително. Производителите също често променят цените на оригиналните тонер-касети. Ето обаче някои важни изводи:
- Има много ясна релация между цена на страница и цялостни разходи. Цената на устройството е почти без значение. Типичен пример е Lexmark MC3224dwe, който е изключително евтин за купуване (намерихме го за 388 лв. с ДДС), но дори при минимално ползване само за 5 години ще дадете над 3000 лв. за печат!
- Средната цена на подобно устройство е около 750 лв. Да, има по-евтини (388 лв.) и по-скъпи (986 лв.) модели и всеки от тях предлага някои специфични неща – напр. директно сканиране към USB-флашка, качване на FTP, двустранно сканиране, оптимизация на печатано изображение, печат върху пощенски пликове и стикери, ADF, NFC и др., така че е важно да видите всички характеристики на даден модел.
- При някои модели цената на оригиналните консумативи е толкова висока, че излиза почти същите пари да си купите нов принтер, вместо нови консумативи… Тъжно!
- Страница, отпечатана с оригинални консумативи струва между 0,21 и 0,44 лв., като средната цена е 0,28 лв. Ако печатате със заместители, цената може да излезе едва 0,06 лв., като средната е горе-долу наполовина: 0,13 лв.
- Токът на принтера, ако е постоянно включен (в standby режим 99% от времето), ще ви излезе между 10 и 12 лв. за петте години, т.е. няма особено значение на фона на останалите разходи.
Крайният избор
И така, ще кажем по едно-две изречения за всеки от моделите:
Brother MFC-L37xx Series
Говорейки за Brother MFC-L3770CDW най-вече, принтерът ни изглежда солиден, има огромно за класа си автоматично подаващо устройство (до 50 стр.), отлично качество на сканиране и печат, много възможности за свързване. Представя се добре със скоростта на печат, но се мотка с двустранното печатане. Основният му недостатък обаче са разходите. А и е малко големичък за това, което може. Ако обичате Brother като марка и печатате много, много, много малко, не е лош избор.
Canon MF640 Series
Накратко 641Cw не предлага двустранен печат. Разликата между MF643Cdw i MF645Cx е, че последният има и факс, печатане на баркодове и повече вградени PCL шрифтове. На нас обаче нищо от това не ни трябва и се спряхме на MF643. Този модел даде най-добри разходи според нашите нужди, предлага печатане от cloud-а, мобилния телефон и USB. Като скорост на печат е един от най-бавните, което е основният му недостатък, но 18 стр./минута са ни напълно достатъчни. В крайна сметка този модел беше нашият краен избор.
Canon MF730 Series
Един от най-хвалените принтери за по-големи обеми, печатащ и сканиращ бързо, качествено и безпроблемно. Touch-скрийнът на 30-та серия не е толкова добър като на 40-та, но като цяло Canon i-Sensys MF735Cx е един от най-добрите избори за офис-принтер.
Canon MF740 Series
Наследникът на MF730. Толкова е нов, че знаем само това… Чакаме още по-евтини консумативи, които да направят цената още по-изгодна. Но дори така, взима най-доброто от предишните два модела, работи бързо и качествено, може да сканира двустранно и има още куп благинки. Малко е големичък и тежичък, но други кусури не виждаме.
HP Color LaserJet Pro M281fdw
Компактният отговор на HP, един от малкото останали лазерни принтери с ръчно подаване, както и ADF за 50 листа. Не е особено бърз, но разходите му са над средното.
HP Color LaserJet Pro M479fdw (W1A80A)
По-големият брат на предходния принтер, при който по-високата цена бързо се избива. По-големичък, по-шумничък и не с очакваното за 1200 dpi качество на сканиране, но много добър избор в крайна сметка. NFC, ADF и всичко останало, ако искате да влезете в „по-високия клас“ с малко пари.
Lexmark MC2535adwe
Този принтер е доста големичък и като цяло консумативите (особено неоригинални) за Lexmark се намират трудно в България. Но пък има най-бързият цветен печат. Ако ви трябват NFC или Wi-Fi Direct (има Wi-Fi, но няма Direct), това не е вашият принтер. Като качество на печат нямаме никакви забележки и принтерът е чудесен избор, ако искате да печатате големи количества…
Lexmark MC3224dwe
Като изключим първоначалната ниска цена и сериозният капацитет принтиране, на който може да го подлагате, цялостните разходи ви са твърде високи. Изгуби ме и това, че няма USB поддръжка, т.е. може да го закачите само в жична или безжична мрежа…
Дано останете доволни! 🙂
Страхотно е проучването.