След като публикувахме няколко подводни клипчета, разбрахме, че наши познати (и непознати) са скапали десетки смартфони, фотоапарати и видеокамери, защото пишело, че са „водоустойчиви“, а в последствие се оказало, че не са… На английски „water-resistant“ и „waterproof“ се превеждат по един и същи начин – именно като „водоустойчив“, а разликата между това да пуснеш вода върху устройството (което е water-resistant) и да пуснеш устройството във вода (waterproof), често е огромна и фатална.
Най-добрият вариант е просто да знаете IP рейтингът на устройството. IP (Ingress Protection или Защита от проникване) е международен стандарт за измерване на нивото на прахоустойчивост и водоустойчивост на устройството.
Прахоустойчивост
- IP0X – Без защита.
- IP1X – Със защита от твърди предмети с диаметър > 50 mm. Обикновено предпазва цялата ръка, но няма защита при проникване с пръст, например.
- IP2X – Със защита от твърди предмети с диаметър > 12,5 мм. Предпазва бъркане с пръст.
- IP3X – Със защита от твърди предмети с диаметър > 2,5 мм. Предпазва от бъркане с инструмент или дебел кабел.
- IP4X – Със защита от твърди предмети с диаметър > 1 мм. Предпазва от проникване на почти всички кабели, пластини, болтчета и др.
- IP5X – Със защита от прах; ограничено проникване (без вредно отлагане). Предпазва частично проникването на едър прах, т.е. възможно е да проникне прах, но това няма да е проблем за нормалната работа на продукта.
- IP6X – Пълна прахоустойчивост.
Водоустойчивост
- IPX0 – Без защита
- IPX1 – Със защита от капеща вертикално вода.
- IPX2 – Със защита от капеща вода при накланяне до 15 градуса от нормално положение. Реално всичко дотук си означава „продуктът не е защитен от вода“, т.е. трябва да пазите такива продукти от всякаква вода.
- IPX3 – Със защита от пръскаща вода, не би трябвало да е проблем да пипате продукта с мокри ръце или да го ползвате при лек дъжд.
- IPX4 – Със защита от плискаща вода, т.е. ако вървите в дъжда, ползвайки устройството и преминаващ автомобил ви „окъпе“, това не би трябвало да е проблем за устройството.
- IPX5 – Защита срещу водна струя с ниско налягане за поне 3 минути. Можете директно да сложите устройството под мивката и да го измиете при слаба струя. Или да го ползвате при силен дъжд или под душа.
- IPX6 – Защита срещу силна водна струя за поне 3 минути. Няма проблеми някой да ви пръска директно с маркуча, докато ползвате устройството. Реално издържа на всичко без пълно потапяне.
- IPX7 – Защита срещу ефектите на потапяне във вода на дълбочина до 1 метър в продължение на 30 минути. Спокойно можете да си вземете вана или дори да скочите в плитък басейн с устройството.
- IPX8 – Защита срещу ефектите на продължително потапяне във вода на дълбочина повече от 1 метър. Точните условия за всяко устройство са посочени от производителя.
- IPX9 – Защита от гореща водна струя, насочена от близко разстояние под силно налягане. Използва се изключително рядко. Ще ви даде възможност да ползвате устройството в гореща супа, например 🙂
Няколко примера
- IP22 – подходяща защита за разклонител, предназначен за ползване във вътрешни условия.
- IP44 – подходяща защита за разклонител, предназначен за ползване във външни условия.
- IP53 – подходяща защита за смартфон, който спокойно можете да ползвате в пясък на плажа.
- IP66 – подходяща защита за фотоапарат, с който да отидете на плажа и дори да направите снимки в морето, без притеснения, че някоя изненадваща вълна може да го прецака (разбира се, без да го потапяте напълно).
- IP68 – подходяща защита за фотоапарат, с който да правите подводни снимки.
Имайте предвид обаче, че стандартът не покрива работа в солена вода. Ако ползвате устройството в солена вода, веднага след това го поставете за 10 минути да се накисне в сладка такава, след което подсушете.
Освен това, имайте предвид, че някои производители като Sony твърдят, че телефоните им са IP68-сертифицирани, което се оказа „селски“ маркетинг, далеч от истината (и бяха осъдени). Подобни случаи имаше и с Apple и Samsung, като често причината е в протритото с времето водоустойчиво покритие. Ето защо не винаги е добра идея да рискувате живота на телефона си, ако не сте сигурни, че ще издържи…
Много полезна статия! Информацията, която ме интересува на едно място 🙂
Необходимата информация, от която имах нужда, на едно място!
страхотна статия!
супер, много подробно и ясно, за разлика от други сайтове където съм търсил това инфо