Малмьо: „малкият брат“ на Копенхаген

Malmo-CopenhagenLittleBrother
Малмьо

Отдавна се каним да посетим Скандинавския полуостров и да разгледаме Дания и Швеция. Ако четете пътеписи, ще видите, че не сме първите (няма и да сме последните), които използват евтините полети на WizzAir до летището в Малмьо (Швеция), за да посетят и столицата на Дания – Копенхаген. Нещо повече – оказва се, че е доста по-евтино да спите в Малмьо и да пътувате до Копенхаген всеки ден, тъй като датската столица е много по-скъпа в сравнение с третия по големина в Швеция Малмьо. Ето малко актуални цени от Booking.com към днешна дата:

Вид хотел Копенхаген Малмьо С транспорт
(+93 лв.)
Спестявате
Хостел 156 лв. 84 лв. 177 лв. -21 лв.
259 лв. 173 лв. 266 лв. -7 лв.
★★ 340 лв. 207 лв. 300 лв. 40 лв.
★★★ 357 лв. 207 лв. 300 лв. 57 лв.
★★★★ 399 лв. 207 лв. 300 лв. 99 лв.
★★★★★ 646 лв. няма няма няма

Офертите са взети за двама души в двойна стая от най-евтините хотели в съответната категория с оценка 7+. Накратко – полетът от София до Малмьо ще ви е най-малкият разход – ако все пак решите да спите в хотел с две или повече звезди, в Копенхаген дори хотел две звезди ще ви излезе над 300 лв. за нощувка, а в Малмьо за 207 лв./вечер можете да намерите 4-звезден хотел.

IMG_3389

Двупосочен билет за двама с връщане до 24 часа с влак струва точно 440 SEK (93 лв., купете си билети от гарата, няма смисъл да е предварително) и ще видите две държави и два града вместо един. Влаковете между двата града се движат денонощно, като през по-голямата част са на всеки 20 минути. Понеже смятането между шведски крони, датски крони и български лева е трудно, съветваме ви да си направите и един бърз „пищов“ с курсовете, като този на снимката. Пари в брой на практика няма да са ви нужни – с кредитна карта няма проблем нито в Швеция, нито в Дания, при това говорим за гарата, мола, кварталното магазинче и дори уличната вестникарска будка, картите просто се приемат навсякъде!

И така, след като обосновахме решението си – да се върнем на историята. Въпреки че излетяхме със закъснение, пристигнахме по разписание и след близо час висене на летището, най-накрая се озовахме пред входа му. Тук е мястото да кажем, че вместо да поръчвате трансфер от WizzAir (за който чухме доста лоши неща от други пътници), ви съветваме да си вземете билет от Flygbussarna. Цената е същата.

bus

Автобусите са нови, разписанията са синхронизирани с полетите, резервацията е онлайн, билетите може да се ползват в рамките на месец след това и представляват баркод, който може да вкарате и в телефона си, а по време на път можете да ползвате безплатно Wi-Fi и дори да заредите телефона си. Впечатли ни и че коланите в Швеция са задължителни в автобусите, а на борда предлагат дори детски столчета.

malmo-facts

Малко факти за Малмьо, докато трае 35-минутният ни трансфер от летището до централната авто- и ж.п. гара:

10 бързи факти за Малмьо

  1. Малмьо е третият по големина град в Швеция (след столицата Стокхолм и Гьотеборг), с население 320 000 души.
  2. 30% от това население се придвижва изцяло с велосипеди, но за целта има изградена подходяща инфраструктура – неслучайно Малмьо спечели награда „най-добър град за колоездене“.
  3. Малмьо е по-близо до Италия, отколкото до най-северните територии на Швеция (до Тренто, Италия разстоянието е 1350 км, а до най-северната точка на Швеция, Кумавуопио – 1990 км) – да, Швеция е толкова дълга!
  4. Сред официалното население на Малмьо има регистрирани 170 различни националности – неслучайно девизът на града е „ако си видял Малмьо, значи си видял света“.
  5. Малмьо е родният град на актрисата Анита Екберг („La dolce vita“, 1960), легендарният футболист Златан Ибрахимович и камионите Scania.
  6. Малмьо принадлежал на Дания до 1658 г., когато след Втората северна война между данско-норвежкия крал Фредерик III и шведския крал Карл X Густав се сключва примирие, с което голяма част от територията на Дания става шведска, в това число и област Скания, заедно с град Малмьо. Ето защо за шведската история Малмьо е сравнително млад град.
  7. Малмьо е един от трите най-зелени града в света според класацията на сп. Green Uptown и има куп награди: столица на часа на Земята, награда на WWF за грижа за околната среда, награда на ЕС за устойчиво развитие, най-екологичен град на Швеция, град на електрическите автомобили.
  8. След горното едва ли ще се учудите, че го наричат Града на парковете – в Малмьо има четири големи парка (Folkets Park, Slottsparken, Pildammsparken и Kungsparken), както и 16 по-малки, повечето от които са свързани и оформят зелен коридор между прекрасния Ribersborg, градските канали и стадиона. Добавете шест голф-клуба, зоопарк и скейтпарк и картинката става ясна.
  9. Градът е и важен пристанищен, пътен и железопътен възел – свързан е с Копенхаген посредством Йоресундския мост, построен през 2000 г. и е наричан „малкият брат“ на Копенхаген.
  10. Малмьо е и с най-голям брой ресторанти на глава от населението в Швеция, а тъй като е заобиколен от китни гори, тучни ливади и плодотворни земи, тук е и най-добрата храна в цялото кралство.

malmo-night

До хотела – първи впечатления

Автобусът пристигна на централната гара и затътрихме куфара по равните плочки на тротоара, минавайки покрай романтичния нощен фар и отразяващите се във водата градски светлини. Първо впечатление – шведите си обичат Volvo.

volvo

Второ впечатление – май повече си обичат велосипедите, къде другаде сте виждали двуетажен паркинг за колелета?

bike

След 15 минути вече бяхме пред хотела – трето впечатление: домашните любимци са повече от добре дошли тук – на входа на хотела ни чака кофа с вода за измиване на лапичките, чисти кърпи за подсушаване, гранулки за хапване и купичка с чиста шведска водичка за четириногото!

pets

Рядко пишем за конкретни хотели в блога си, но препоръчваме Park Inn by Radisson с две ръце, заради отношението цена-качество. При три нощувки цената падна на 156 лв. за двойна стая с включена закуска (на шведска маса, разбира се!), което за тези ширини си е направо евтино. Пред хотела има голям супермаркет, а на броени метри са плажът Ribersborgs и Turning Torso (виж по-долу).

park-inn-malmoЛеглото бе наистина удобно, в стаята има ютия и кафеварка, но стига реклама – както се шегуваме, бай Радисън е хубав човек. Жена му прави чудесни палачинки с плодове и ужасно вкусна херинга с горчица (да не се чудите какво да избирате от богатата шведска маса). Така че резервирайте смело.

Както казахме, пеш от хотела до гарата и центъра е около 15-20 минути. След три дни обикаляне, накрая решихме да изпробваме и градския транспорт в Малмьо. Точно пред хотела се намира и автобусна спирка, която ви свързва с останалата част от града чрез автобус No. 3 (кръгова линия през хотела, гарата, Pildammsparken, стадиона и плажа Ribersborg). Можете да си вземете единичен билет за 22 SEK, 24-часов билет за 65 SEK, 72-часов за 165 SEK (всички дотук се предлагат и на рецепцията на хотела), билет за еднократно минаване през Oresund за 249 SEK с 25% отстъпка за Тиволи и други атракции в Копенхаген и др. (вижте https://www.skanetrafiken.se/sa-reser-du-med-oss/valj-ratt-biljett/).

Централна гара

malmo-central-station

През следващите два дни ходихме до Копенхаген, така че единственото, което видяхме от Малмьо, бе гарата. Странно, но сякаш си в градските хали, а не в гарата: приятни магазинчета, кафенета, кътчета за хапване, книжарница, магазин за сувенири и change бюро…

centralna-gara-malmo

След построяването на Йоресундския мост, 400 влака дневно преминават през Малмьо, т.е. по един влак на всеки три минути и половина, през цялото денонощие, с пътникопоток от 17 млн. души годишно и чак се чудиш как е възможно да се чувстваш толкова уютно на подобно място…

vlak

Донякъде за това допринася тунелът, построен през 2011 г., с който влаковете вече не се налага да обръщат посоката, а просто преминават през гарата, а цялата инфраструктура с коловозите, шумните влакове и забързаните пътници е под земята.

ploshtad-do-garata

Но и над земята около гарата ще видите интересни неща – в близост до нея се намира площад „Ана Линд“, с прочутата си скулптура на завързан пистолет (не го снимахме, беше в ремонт) и цветен монумент плюс детска площадка в едно, наречен Spectral Self Container.

Йоресундският мост

oresund2

Разбира се, за двата дни до датската столица, преминахме и Йоресундският мост, свързващ Малмьо и Копенхаген. С дължината си от 7845 метра и теглото си от 82 килотона той е най-дългият и най-големият комбиниран автомобилно-железопътен мост в Европа. Той е и единствената сухопътна връзка между Скандинавия и Западна Европа, ако не броим далечния 5063-километров алтернативен „вариант“ през Санкт Петербург. По двете платна, всяко с по две ленти плюс аварийна средно 17 000 автомобила преминават моста всеки ден. Отдолу минават два отделни ж.п. коловоза, както и редица кабели, подсигуряващи бърз Интернет-достъп на Скандинавия (може би тук е мястото да кажем, че в Швеция не се скъпят толкова за безплатен wi-fi и такъв се предоставя почти навсякъде). В същото време свободното пространство под моста с височина 57 м и ширина 490 м позволява безпроблемно преминаване на натоварения корабен трафик. Южно от моста е разположен и Lillgrund – най-големият масив от вятърни електроцентрали в Швеция.

oresund-electricity

Строителството на моста започва през 1995 г. и завършва през 1999 г., като официалното му отваряне е през 2000 г. Мостът преминава от шведския бряг до изкуствения остров Пеберхолм, откъдето връзката продължава с 5 км подводен тунел до датския остров Ама и там излиза директно на летище Копенхаген.

oresund1

Ние преминахме моста с влак и автобус (с автобус гледката е по-добра, билетите – по-евтини, но пък тръгват малко встрани от гарата в Копенхаген и на билета ни пишеше автобус 325 до Малмьо, а в крайна сметка се оказа, че трябва да хванем автобус 300 до Осло, а уж редовният 999 изобщо не съществува вече, така че сте предупредени за неуредиците при автобусния транспорт и препоръчваме да действате „на сигурно“ с влак).

Както се досещате, през моста Йоресунд преминава границата между Дания и Швеция. Макар и двете държави да са шенгенски, покрай емигрантската криза от 2015 г. често се извършват паспортни проверки. И тук минахме през двете крайности – от случай, в който дори не ни провериха билетите във влака, до такъв, в който ни провериха два пъти на датската и веднъж на шведската граница.

И така – най-накрая, на ден трети и последен от престоя ни, тръгваме да обикаляме из Малмьо. Съветваме ви да си наемете велосипед, но може и пеш…

Църквата Св. Петър

st-petri

Пускаме се на юг от Централна гара и пред нас се извисява най-старата сграда в Малмьо. Построена е през 1319 г. и е висока 105 м. Надникваме вътре – близо до 700-годишния мраморен под стои модерна ИКЕА масичка и кашонче с играчки за децата: да се занимават, докато родителите им са на църква.

ikea-church

Площадите и главната улица Södra Förstadsgatan

Продължаваме през централния площад „Сторторгет“ (в превод – „голям площад“), със статуя на гореспоменатия шведски крал Карл X Густав.

statui

Малко по-надолу виждаме още един площад (Густав Адолф), а накрая стигаме и до любимия ни малък китен „Лила Торг“ (в превод – „малък площад“).

lilla-torg

horse-dalaОколо площада започва търговската зона, в която ще видите десетки ресторантчета, кафенета, магазини за сувенири. Ако искате да вземете нещо типично шведско, заложете на кончето Дала, станало световноизвестно през 1939 г., когато по време на световното изложение в Ню Йорк пред шведския щанд била поставена негова гигантска дървена фигурка. Лошата новина е, че кончетата са скъпи. Добрата – че са нещо наистина шведско и са ръчна изработка.

glavna

Пускаме дълъг тегел по главната улица. Времето е чудесно, но ни правят впечатление и минувачите: ведри, усмихнати и спокойни. Възрастните хора се обличат стилно и елегантно – ако ги гледаш в гръб, няма как да познаеш, че пред теб ходят 70-80-годишни. Шведките: красиви, руси, синеоки, нежни, изящни… Няма да е политически коректно да пишем за реакцията на Петър, но дори Биляна се удивляваше на някои от тях. Направи ни впечатление и още нещо – както в почивните, така и в работните дни кафенетата и баровете стояха полупразни, а времето беше повече от прекрасно като за Малмьо. Явно високите цени не са по джоба дори и на местните жители.

obuvki-monument

Достигаме до един от каналите – на моста има статуи от обувките на известни шведски актьори. Може да си наемете и лодка, с която да разгледате града от друга перспектива. Предлагат се от двуместни водни колелета до немалки лодки за канален пикник с тайфа от около 20 души 🙂

canal

От Триъгълника (Triangeln), където свършва главната търговска улица, може да си вземете влакче за една спирка или, aко имате сили и поне час-два време, можете да хванете двата парка Pildamsparken и Stadionparken, да минете покрай стадиона на ФК „Малмьо“, да се пуснете през още един парк (Kroksbäcksparken) и да стигнете до Hyllie, където е най-големият шопинг център в Малмьо (Emporia). Времето за шопинг не го броим, а и ние нямахме такова, така че продължихме към

Кралският парк

park1

Кунгспаркен (Kungsparken) е най-старият парк в Малмьо (1872 г.). Известен е с разнообразието си от дървесни видове, летните фестивали, големите тревни площи, приятните езерца и това, че е дом на едно от всичките четири казина в цяла Швеция.

Booking.com

park3

Отворен е 24-часа в денонощието, входът е свободен и мястото е прекрасно за релакс, пикник, сутрешен джогинг или следобедна разходка с велосипед.

park2

Сядаме да отморим и след броени секунди на една ръка разстояние минават патици и най-необезпокоявано се насочват към съседната група… Прави впечатление, че тя се състои предимно от татковци. Има си и ясна причина за това – от 2016 г. мъжете в Швеция имат право на три месеца напълно платено бащинство, а двамата родители имат право на общо 480 дни платен отпуск, когато им се роди или пък осиновят дете, като поне 60 от тях трябва да се ползват от бащата. Добавете 30 дни редовен годишен отпуск и ще осъзнаете, че Швеция е страхотно място да си баща…

park-people-malmo

Децата тичат свободно, катерят се по дърветата, боричкат се, излизат на улицата, крещят… Е, как пък един път не чухме „Едвине, облечи си пуловер, че ще настинеш… Елза, ела тук веднага казах… Лиаме, Лиаме, пак си озелени анцуга, значи!!! Оскаре, не удряй Елба и Стела, че аз ако те свитна… Валтере, виж си врата отзад колко е изцапан! Алва, изчисти си устата! Густаве, млъкни, бе, момченце, спри се, бе… Олеле, Ида, ще паднеш в езерото… спри, спри!!! Мелвине, не гони патките! Едит, не ми реви, че ще ти дам истинска причина да го правиш… Филипа, момиченце, само да се приберем вкъщи и ще ти счупя главичката…“ Сигурни сме, че културата, драконовските закони за детска закрила и отнемането на родителски права като „стой, та гледай“ в скандинавските страни играе огромна роля за това (което пък е другата страна на монетата), но определено прави впечатление колко много свобода дават родителите на децата си, което носи и много позитиви за всички.

Плажът Ribersborgs

beach

Излизаме от парка и виждаме широка, тучна поляна с безкрайна морска шир на хоризонта. Досега не бяхме виждали брегова ивица, където зелената трева се докосва директно до синьото море, разделена само от няколко камъка. Местната флора и фауна се наслаждава на прекрасната гледка също колкото и ние.

malmo-swans

Все пак има 2,5-километрова плажна ивица с пясък, където може да се изкъпете голи или по бански, да си направите сауна или да се насладите на кафенета и ресторанти. Водата обаче е толкова студена, че единствено две малки кученца се наслаждават на плискащите се балтийски вълни…

sand

Няма как да пропуснете и

Turning Torso

turning-torso

Почти отвсякъде в Малмьо можете да видите новия символ на града – небостъргачът Turning Torso, който е най-високата сграда в Швеция и Скандинавия въобще. Някои източници твърдят, че Turning Torso е и най-високата жилищна сграда в ЕС, но това не е вярно и директно ви казваме няколко по-високи: The Shard (Лондон, 2012), Sky Tower (Вроцлав, 2012), Milennium Tower (Виена, 1999) , Intempo (Бенидорм, 2014) и Złota 44 (Варшава, 2012).

turning-torso2

Височината обаче не е най-важното, въпреки че именно тя е един от отличителните белези на зданието. Втората по височина сграда в Малмьо е едва 26 етажа (Kronprinsen), като повечето постройки в града са максимум на по 5-6 етажа. Защо тогава на шведите им е трябвал висок, 190-метров провокативен небостъргач, с неправилна и усукана форма, която на всичкото отгоре е доста скъпа за изпълнение?

Шеturning-torsoфът на HSB (компанията-собственик на имота) бил много впечатлен от творчеството на испанския архитект Сантяго Калатрава, известен с органичните си, нео-футуристични сгради. Ето защо от HSB искали именно Калатрава да направи една красива, интересна сграда в Малмьо. Градската легенда разказва, че когато се свързали с Калатрава, той директно казал да не го занимават със сгради под 200 метра… Явно са си стиснали ръцете за компромисните 190 м и ето ни небостъргач!

„Въртящият се торс“, както повечето превеждат Turning Torso, се състои от 9 „кубчета“, всяко от по 5 етажа, като има и по етаж между всички „кубчета“, използван за различни цели като конферентни зали, фитнес-зали, зали за парти и др. „Кубчетата“ всъщност имат основа с формата на петоъгълни „прешлени“ от човешкия гръбнак (откъдето се е вдъхновил и самият Калатрава), като всеки е леко извит спрямо предишните, така че да се получи ъгъл от 90 градуса между долния и горния край на сградата. Полезната площ на всеки етаж е 400 кв. метра. Може би е важно да кажем и че реално подвижни елементи в сградата няма – просто усещането, което създава, когато я погледнеш, е сякаш сградата се движи и е спряна на стоп-кадър.

turning-torso3

Строителството на Turning Torso продължава почти пет години, като първата копка е направена през 2001 г., бетонният фундамент е завършен през 2002 г. и следва строеж на 54-те етажа, така че в края на 2005 г. хората спокойно да се нанесат… И без оглед на близо тройно по-големите разходи от първоначално предвидените, тази сграда е новият символ на Малмьо.

Обратно към София

Хващаме обратния път – централната гара и автобусът до изцяло жълтото летище. Мятаме се на самолета на WizzAir, който отново излита с 35 минути закъснение. И си мислим: Малмьо далеч не е най-туристическият град, не е пълен със забележителности като Копенхаген, но пък е толкова приятен, спокоен и зелен, че със сигурност бихме предпочели да живеем там, вместо в датската столица…

IMG_3211

Капитан Шевченко настъпва яко и залепя колесниците на минутата в дъждовна София. Не, че има чак такова значение дали ще кацнеш в 00:55 или 01:00 през нощта… Прибираме се вкъщи, взимаме по душ и си лягаме. Както казват шведите,

Borta bra men hemma bäst
(Да си далеч е добре, но вкъщи си е най-добре)

3 мнения за “Малмьо: „малкият брат“ на Копенхаген”

  1. Уважаеми,
    Вие ми помагате няколко пъти да преживея неповторими моменти. Искам да Ви благодаря . Коментарите и упътванията ви са ми безкрайно полезни.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *