И така, след вчерашния увод, започваме с дългоочакваните резултати – в нашето проучване участие взеха 568 участници, като повече за тях ще научите в следващите редове. Отговорите им бяха събирани от февруари до ноември 2013 г.
По пол
Жените, взели участие в проучването са малко повече от мъжете – 58% срещу 41%. 1% не са посочили пол.
Проучването е направено сред хора на възраст между 14 и 62 години, като средната възраст е 32,5 години. За по-нататъшното проучване ги групираме по следния начин:
Половината от респондентите живеят в София. Още една трета живеят в големите градове на България. Всеки 10-ти отговорил живее в малък град или село в България. 13% живеят извън пределите на страната ни.
София, Варна, Пловдив и Русе са с над 20 души отговорили, така че с тях се сформират отделни групи за анализ. Стара Загора (1.23%), Бургас (1.41%), Велико Търново (0.35%) и Плевен (1.06%) са добавени в категория „друг голям град в България“.
По образование
Ето и какво е образованието на запитаните – над 70% са висшисти, а по-малко от 1/4 са със средно или основно образование.
Ще проследим доколко образованието влияе на отговорите.
По занятие
С какво се занимават респондентите? 16% от тях са учащи, 11% са в майчинство, а безработните са 6%. Около 2/3 от хората работят, като половината от всички запитани са служители, по-голямата част – в частни фирми. На мениджърска позиция са 13% от запитаните.
Тоест, ако съберем 100 души от запитаните, картинката ще изглежда горе-долу така: По бранш
В кои браншове работят запитаните?
Така оформяме следните браншови групи, които ще сравняваме със средния резултат:
- Информационни технологии
- Телекомуникации
- Интернет и електронна търговия
- Търговия
- Бизнес, консултантски услуги
- Маркетинг, реклама, PR и медии
- Образование и научна дейност
- Изкуство и забавление
- Хотелиерство, ресторантьорство, катеринг, туризъм, отдих и спорт
- Услуги
- Енергетика, електроника и машиностроене
- Архитектура и строителство
- Здравеопазване и фармация
- Счетоводство и финанси
- Транспорт, логистика, автомобили и авиация
- Добив на горива, промишленост, производство и селско стопанство
- Банки, застраховане и недвижими имоти
- Администрация и човешки ресурси
По сексуална ориентация
95% от запитаните са хетеросексуални. 2% са хомосексуалисти, а останалите 3% – бисексуални.
По семейно положение
Що се отнася до семейното положение, 1/3 от анкетираните са сключили брак, 5% са сгодени, а като цяло повече от 2/3 имат сериозна връзка. 16% са необвързани и търсят партньор, а 4% са необвързани, но не търсят партньор. Други 7% пък са в една или няколко неангажиращи връзки. Останалите 6% са в неясен и за тях самите статус.
Доколко това да имаш определена сума, скъпо устройство, движим или недвижим имот повлиява на живота на даден човек? Ще разгледаме и това.
Още
Всъщност, зададохме 50 въпроса, но имаме над 150 критерия, по които да сравняваме получените резултати. Ще можем да отговорим дали например пушачите (35%) имат по-различен интимен живот от непушачите, както и доколко хората, които някога са крали нещо (над половината от анкетираните, между другото) са по-различни от тези, които никога не са. И дали тежка автомобилна катастрофа влияе на другите навици на хората.
Направихме и редица контролни проверки (например, не очакваме много хора, които са собственици на автомобили да не са шофьори или пък някой да е ученик и студент едновременно). Контролните проверки показаха, че над 99% от отговорите са достоверни, а какви са представите за „малък град“ и „голям град“, доколко нечии части от тялото са големи или малки, какъв е критерият за това да си умен, разкрепостен или забавен сме оставили на самите анкетирани.
До утре, когато ще видим кой какъв брой сексуални партньори има…
2 мнения за “Ден 2. За участниците в проучването „50 интимни въпроса“”