Това е един въпрос, който е не по-малко значим от това дали първо се е появила кокошката или яйцето…
Очакваме аргументи за и против да перем бельото и чорапите си заедно! Ха сега да видим кой е еколог-мърляч, кой бактериолог-прахосник и кой просто си търс;и за какво да се заяде…
Накратко, търсим научно обоснован отговор, констатиращ еднозначно, че след пране с „обикновен“ прах за пране, т.е. новия Ариел, Бонукс, Рекс, Ехо Савекс и т. н. има/няма шанс бактерии или гъбички от чорапите да се пренесат върху бельото.
Ако температурата на прането има значение, очакваме да се определи и тази важна особеност на машинното пране.
Ще има две награди – за най-обоснован и за най-оригинален отговор!
Наградата (по един неизпран чорап) победителят ще получи по пощата за негова сметка…
Котленият камък и мекотата на бельото и чорапите не ни интересуват (стига да се прегъват, а не да се пречупват), така че приемаме, че не използваме омекотител и Калгон…
Ами за да се изтрепят бактериите и най-вече гъбите, които се мотат из чорапите си требе жега. Да, ама чорапите са все от таквиз материи, дето не носят на жега, че и са вапцани.
(за гъбите се знае, че много не се стряскат от химия)
И в крайна сметка, ако переш заедно единия и другия „артикул“ ще получиш или гъбясало бельо, или неизползваеми чорапи и цветно бельо, в зависимост от позицията напрограматора, която избереш.
(Чакам си скъсания чорап на e-mail-a :p )
Пешо, извинявай ама като знам как ходя боса по пода в хола, който чистих последно преди 1 месец, не можеш да ме убедиш да ги сложа на едно място бельото си ако ще чудо да става 🙂
Човече, доказано е емпирично – няма никакъв проблем да се перат заедно! 😉
Да, ама разбира се – имам един кош за пране за чорапите, един за бельото, един за ризите и един за вълнените шапки. Имам цяла стая пълна с отделни кошове за пране – дънките ги слагам така че долната им част е в коша с чорапите, а горната – в коша с бельото.
За да спра с иронията – Въпросът е излишен – те са се омешали много преди да стигнат до пералнята, защото тя не работи всекидневно с едни чорапи и гащи, нали?
Първо-честита радост! Нямам думи-страхотни сте…и достолепни!
Нато видях въпроса,помислих,че има пропукване в основата на вашата клетка на обществото и се чудите дали можете да я заздравите с общо пране на гащи и чорапи-разбирайте боксерки и прашки заедно.
Все пак вдянах-ставало въпрос за нещо като разделно хранене.
Хич да не ви пука за гъбите и другата флора и фауна-тук-разбирай мръсния Лондон, си перем и маратонките с тях.Ако имате 100 чифта борапи и ги изтърпите да смърдят няколко месеца докато ги употребите всичките,може и отделно.Все пак мислете и за природните ресурси!Важното е да се спазват изискванията за цветовете и градусите.
Естествено, на Вики кукленските гащички и чорапки едва ли имат гъби-можете да прежалите екологията и да пуснете една пералня отделно и през това време я нацелувайте от мен!
А за наградата-отстъпвам я на друг,щом е за моя сметка или ще си я получа лично, като си дойда някой ден…
Да поясня и се извинявам,целувките са за малката,не за пералнята!
Това първият семеен спор ли беше? :))
Освен отделни кошове за пране (както подсказа Михаил), трябва мнооого да внимаваш как точно постилаш спалното бельо – страната откъм краката най-добре я маркирай с бродерийка 😀
И много внимавайте да не сядате с голи задници в долната част на леглото, където са били краката ви, че и така се предават гъбичките :))
Я не се втелясвай 🙂
Който има гъбички, трябва да си ги лекува, не да си купува отделна пералня за всеки тип бельо (ами ако се „загнездят“ по барабана и заразят следващото пране?! :))).
И да, докато трае лечението е добре да не се смесват, сигурно и на ръка ще е по-добре да се перат чорапите… но когато си здрав – какъв ти е проблема?
Пера чорапите и бельото заедно откак се помня и проблем никога не е имало. Пера само с Ариел обаче и на високи градуси по възможност. За да не се ‘зарази’ бельото с гъбки от чорапите, най-добре гъбките да се подпукат още от краката 😉
И с двете деца имах отделен кош за бебешки дрехи, перях ги отделно и задължително гладех всичко. За повече сигурност, все пак е бебе.
Не мога да приведа някаква сериозна аргументация защо трябва или не трябва. Ако нищо не се случва, значи трябва, ако се появи проблем – значи не трябва и преустановявате 🙂
То ако има нещо за пренасяне, ще се пренесе с или без пране/накисване 🙂
Зависи от позата на бельо-то и размера на чорапа … май 🙂
А като врътнеш на 1000 оборота и всичко изпада накрая 😛
Споделям мнението на Михаил. Пера ги заедно и ходя с чехли. Тоя проблем го имате откакто заживяхте заедно 😀 Някак си не вярвам вота да го реши. Да нагушкате Вики от мен.
Те дори и да се перат по отделно нали се перат в една и съща пералня. Пък и тя в тая пералня след като се пере в нея нали си остава влажна кой знае какви гъбички се развиват. Така че не е кой знае колко по нехигиенично да се прерат заедно. А и докъто се чакат да се съберат достатъчно чорапи поне за 1/2 пране за да се пуснат самостоятелно…..
Без да претендирам за научнообоснован отговор, ще кажа така:
Като млади и още много ентусиазирани съпрузи и родители, не перете чорапите заедно с бельото си!
С придобиването на опит може да си позволявате да перете белите и не толкова мръсни чорапи заедно с гащите, а цветните с цветното пране. Стар тарикатски номер е жената, Биби, да приучи всички мъже в семейството, в случая само Пешо, да си събуват чорапите в банята и веднага да ги позапират! Пък после, щом дойде време за зареждане на машината – по преценка на оператора. 😉
Ползвайте прах и програма по избор!
С развитието на семейната и пералната история може да си позволите все повече каращисване на прането – на принципа „според случая и нуждите“.
В края на краищата ще си установите свой модел на поведение при зареждане на пералнята и никой няма да има право да ви казва кое е правилно, как и защо! Дерзайте! 🙂
Ако имаш мъж и двама сина като мен, в пералнята от чорапи няма да остава място за бельо!
С това се решава дилемата.
После чифтосването на чорапите е много весело. А също и чуденето кои чорапи чии са…
Направо купон!
А, забравих да питам – това за чорапите на Вики ли става въпрос?
Сутиените и прашките – отделно!
Важното е на детето да перете отделно нещата, поне в началото, всичко друго е както ви е удобно на вас.
В общия случай може доста да се поспори кое е по-мръсно – чорапите или долното бельо, така че „възрастните“ дрехи у дома перем накуп, барабар с бельото и чорапите (делим само на „бяло“, „черно“ и „детско“).
П.С. Много са удобни мрежите с цип, особено за бебешките дреболийки горещо препоръчвам, вече знаете колко са малки първите чорапки 🙂
П.П.С. Всичко перем на 30 градуса с доста древна пералня, пренос-превоз на проблеми нямаме, а все пак диваненцето вече играе по пясъчниците 🙂 Препарат: Персил Сензитив, за детското в началото – Тео-бебе (по възможност – всичко течно).
maliii a ne e li po opasno da ti hwanat chorapite sramni washki ot beloito… i dwete kakto kazahahorata triabwa da se tretirat w izwora na „zarazata“… towa za praneto e po-skoro babini prostotii ot kolkoto neshto realistichno… praneto na bebeshkite drehi otdelno e ne zaradi zarazi a poradi wde po-prosto prichini:
1. perat se s po-slab prah (che da ne se himilizira bebeto ot malko oshte), bez ocwetiteli i aromatizatori (da ne stane razwie alergii)
2. tezi malki drehichki i chorapcheta kak se zamotwat is drugite drehi.. ne e istina prosto.. posle imash 2 sedmici da si wadish bebeshki dreshki ot d#oa an dankite….
Za gledeneto sled towa.. i towa e izmishliotina… bebeshkata imunna sistema (sled 3-ia mesec) e tolkowa silna i tolkowa gawkawa, che neshto koeto bi ubilo edin wazrasten chowek, bebeto dori ne go i zabeliazwa (lichen opit sas sahrka na darti godini i bebe na 3 meseca 🙂 )
ima edin milion izsledwania koito dokazwat bezsporno, che decata koito sa izrastnali w sterilni obstanowki (da im palish kwarcowi lapmi w staiata da ubirat mikrobi i podobni), posle kato porasnat imat mnogo po-slabi imunni sistemi… s drugi domi da boleduwat sega (samo da ne e mnogo seriozno) za sedmica, che da im e mirna glawata kato porastnat…. a ne da wlizat w bolnica zaradi sharka na darti godini (27). Po tazi sashtata prichina, decata koito sa izrastnali s domashen liubimec (da se chete KUCHE, ne kotka.. te imat gadni bakterii waw fekaliite) posle imat mnogo po-silna imunna sistema 🙂
abe da si priznaia i nie mako se stresirahme s tezi neshta, no sled wreme se pretrapwa i en ti puka osobeno.. nai-malkoto tezi malki chudowishta lapat wsichko shto swariat, taka che si polichawat dnewnata doza ot bakterii, virusi, gabichki i kwo li oshte ne samo ot lapane…
oshte edno neshto po ko#ata na edin chowek ima miliardi bakterii i gabichki… towa ne e problem.. problema stawa kogato tezi bakterii i gabichki wlizat w/pod ko#ata… togawa stawa zle… taka che oswen ako ne ti wlizat gashtite mnooooogo na watre w dupeto niama losho, da#e niakoi ma#e si slagat chorapi w gashtite.. gabichki ne sam chul nikoi da e hwanal 🙂
Толкова глупости на едно място рядко съм виждал, ще ме извинявате.
***
http://www.sagrotan.de/sf_laundry.php
***
Enjoy!
P.S. Нямам нищо общо с фирмата 🙂
На малката Вики дрешките ги перем отделно от другите дрехи и задължително с дерматологично тестван перилен препарат, нежен и деликатен (без ароматизатори) към бебешката кожа.
В тоза пост ви питаме за дрехите за възрастни. Моето мнение е, че не би трябвало да смесваме на едно пране бельо и чорапи, дори и да ги перем на високи градуси. Чакам някой да се опита да ме убеди в обратното с научно обоснован отговор, макар че няма почти никакъв шанс това да се случи 🙂
ОК, доста хора се включиха в дискусията, време е и аз да кажа нещо.
Като цяло, всички пишат, че или е тъпо, или е правилно да се разделя прането. Естествено, „верният“ отговор е според това какво правят те… Аз НЕ ЗНАМ верния отговор. Доста време прекарах в търсене на отговора в Интернет, попаднах на доста различни мнения, но всички те са просто МНЕНИЯ – (почти) никаква научна обосновка…
Писах до Mythbusters (Discovery Channel), но не очаквам, че ще получа отговор бързо и скоро. Като че ли единственото друго решение, което виждам, е аз и Биляна да влезем в ролята на Mythbusters, но не знам колко скоро и кога ще стане, но си мисля, че този научен експеримент си струва.
Остава да разберем как да го проверим и колко наистина струва… След това или ще спасим половината човечество от бактерии по бельото, или пък половината човечество ще пуска по-малко перални (най-вероятно, нито едното от двете, де). Та… очаквайте!
Петре, я зарежи тез бактерии, я каква кукла ти дойде в къщи, ти си седнал с бактерии да се занимаваш…
Леле, кога мина това безвъзвратно време дето децата ми бяха бебета… сега трябва внуци да чакам за гушкане, а е толкова далеко…
Изживейте си осъзнато щастието, че времето как лети… току виж Вики тръгнала по гаджета…
А по темата с бельото – то посивява и става вехто като е прано заедно с чорапи, това е
aide oshte edno mnenie, s malko fakti 🙂 mislia che tazi dilema ne e mnogo populiarna tochno zashtoto ne e problem… e na kak ot wsichki zdrawni organizacii preporachwat da si mie chowek racete predi da iade.. a nito edna ot tiah ne kazwa da se perat drehiete otdelno.
Aide sega malko fakti:
1. Kade #iweiat gabichkite… na tamno, wla#no i srawnitelno toplo miasto… ot tuk sledwa, che kako ti izsahnat chorapite shansa e che gabichkite po tiah sa umreli… oshte poweche ako sa izsahnali na slance ili w sushilnia s goresh wazduh, hepten si im widial smetkata
1.1 Gabichkite se razprostraniawat mnogo bawno.. i imat nu#da ot dalgo wreme w idealnata si sreda, inache umirat. TOwa e prichinata da ima muhal samo agala na stenite ili direktno do techowete no ne i po drugite mesta. Primer: sled 3-4 3 chasowi trenirowki kimonoto mi beshe wzelo leko da pozeleniawa ot edinia krai, zashtoto ne go biah pral, i si stoeshe sganato i dobre napoeno w chantata… sled parwoto prane i izsuhawane gabichkite si izcheznaha… sashto taka kimonoto se pere zaedno s drugi drehi i nito ima razprostraniawane na gabichkite po drugite drehi nito po samoto kimono.
2. Ima mnogo widowe gabichki, kato wschki ot tiah se razprostraniwat chrez spori, samo ne wschki widowe spori mogat da letiat iz oblacite i imat nu#da ot direkten kontakt (zatowa i powecheto gabichni infekcii se razprostraniawat samo chrez direkten ko#en kontakt). Tezi spori pyk imat nu#da da popadnat na podhodisato miasto srawnitelno barzo, koeto ni wodi do tochka #1.. demek niama losho
3. Ako chowek go e strah tolkowa mnogo ot gabichki, bakterii i drugi podobni gadini, prosto mo#e da dobawia SLAB raztwor ot belina w peralniata (1 supena la#ica na 20 litra woda). Goreposochenia raztwor e recepta za tretirane na nesterilizirana woda, koiato sled dobawianeto na belina stawa godna za piene… sledwa, che triabwa da stawa i za prane an chorapi…
3.1 Waw wodata koiato polzwame za prane i piene ima normalno kolichestwo hlor, koeto si e edin wid belinen raztwor :), taka che w powecheto sluchai da#e i ot belina niama nu#da.
4. Po tialoto na wseki chowek ima miliardi bakterii, virusi i gabichki.. imunnata sistema se sprawia s tiah mnogo lesno. Fakta che krakata mirishat poweche niama nishto obshto s gabichni infekcii i drugi podobni. Eto edna statiika po waprosa: http://health.howstuffworks.com/skin-care/information/anatomy/question514.htm
5. Ako chowek ima rani po krakata i ot tiah blika gnoi i cherwa sigurno e dobre ne samo da si pere drehite otdelno, ami i da stoi po-nadaleko ot drugite hora (fakt, bolnicite imat izolatori za takiwa choweci, a zawiwkite im sled kato sa polzwai se izgariat.. pone tuk taka prawiat 🙂 a ne se perat )
6. Powecehto preparati za PRANE, sa napraweni ot himikali izwlecheni ot gabichki… taka che mo#e da se spori, che edni mirisheshti chorapi biha izprali praneto oshte po-dobre (wapreki che chorapite mirishat ne ot gabichki a ot bakterii, ama towa weche go pisah 🙂 )
Taka che faktologicheski poglednato niama strashno… sashto taka statisticheski poglednato, e mnogo po-weroiato edin ma# da hwane gabichna infekcia na garloto (sled intimni kontakti s gad#eto) ot kolkoto gad#eto da hwane Trihofitia (Trichophyton), koeto si e silno zarazno neshto, ot krakata na mlade#a… Da#e e mnogo trudno ako imash podobna gabichna infekcia na edinia prast na krata, da se razprostrani na druite prasti… wapreki fakta, che cial den prastite na krakata ti se dopirat edin do drug i obmeniat fluidi (pot)…
breii pak mnogo izpisah 🙂
Научната обосновка е, че гъбите от чорапите и гащите не са едни и същи не можеш да си причиниш проблеми с кръстосана зараза. Важно е бельото да се пере на висок градус за убиване на гъбичките и анаеробните бактерии долазили от храносмилателния тракт, които заселвайки се по съседни местаи, могат да причинят неприятни симптоми и диагнози. Препоръчително е от време на време пералната да се пуска да върти само вода и нещо за дезинфекция. Но повечето хора не го спазват, както и ежемесечното чистене на хладиника. Все пак целта не е да живеем в стерилна среда. Имунната система се справя в повечето случаи успешно… Но така се отклоняваме от темата за прането и навлизаме в дебата необходимо ли е да се ваксинират бебетата. 🙂