
(използвана по Creative Commons)
Ако се чудите какво е това на снимката… това е сървърно помещение, т. е. стая, пълна с десетки, стотици, дори хиляди компютри (сървъри), използване за насочване, обработка и съхраняване на информация. Този блог достига до вас благодарение на няколко такива и е преминал поне през две-три подобни стаи…
Ако пък не се чудите какво е, може да се сблъскате със следния проблем… Знаете, че сървър с определено IP ви прави проблеми… Обаче не знаете коя точно е машината сред стотиците други… Ако са номерирани е по-лесно, но винаги има шанс IP-тата и номерата да се оплескат. В такива случаи има просто, но гениално решение: Eject CD!

Най-гениалните неща са много прости, нали?
През PowerShell става така:
$mycds = (New-Object -com „WMPlayer.OCX.7“).cdromCollection2. $mycds.item (0).eject()
А през SSH става така:
# eject /dev/cdrom
или така:
# eject /mnt/cdrom/
Някои от готините машинки по предния панел имат софтуерно управлявани лампички за тази цел 🙂
Има много по-смислен начин. Всеки що-годе истински сървър си има управляема UID лампичка (обикновено е синя), която може да се светне програмно и ръчно. Тя е изведена и на предния, и на задния панел. Същото важи, примерно, и а за дисковете в един масив с много дискове.
Някои сървъри (примерно блейдовете) изобщо нямат CD. Но по-големият проблем е, че обикновено сървъра е в Rack (шкаф) със затворена, ако не и заключена врата. Просто няма как да се отвори CD-то – няма място 🙂
Както един наш общ познат казва „И ти си прав ама и така не е“ 🙂