Самото програмиране се състои от няколко основни операции: напред, наляво, надясно, оцветяване, извикване на процедура, изпълнение на операция само при срещане на даден цвят…
Всички тези команди ми напомнят за добрите стари курсове по програмиране на Лого. Въпреки че наборът от операции е минимален, имате възможност под формата на игра да измислите и осмислите основни алгоритми и понятия от програмирането като:
-
Алгоритъм
-
Условен оператор
-
Цикъл с условие
-
Безкраен цикъл
-
Рекурсия
-
Подпрограма
-
Флагове
-
Оптимизиране на код
и др.
Това прави играта изключително подходяща за начално обучение по информатика за малки ученици.
За да играете ви е нужен Microsoft Silverlight, но пък след инсталация и регистрация, не вярвам да имате някакви проблеми.
RoboZZle поддържа gravatars, има форуми за дискусия и възможност да създадете собствени пъзели…
И отново да предупредя за пристрастяването към играта, но понеже съм сигурен, че ви се е доиграло – отворете
и след това споделете как ви се е отразила играта в коментар 🙂
Предпочитам Age of Empires…
Light-bot е флаш игрица, направена по същите принципи.
http://www.kongregate.com/games/Coolio_Niato/light-bot
Така и не тръгна.
Иска Silverlight – ок, качвам Silverlight. Мислех че до сега имам всичко нужно за качествен web experience, ама се оказва че МалъкМек все ще измислят нещо отгоре. И най-дразнещото е че след инсталацията на addon за Silverlight, страницата все още ми казва че нямам Silverlight.
Firefox 3, Slackware 12.0
@Ivanator-а – -по-добре си го качи ръчно, щом си на линукс, да не говорим, че май SL 2-та не се поддържа от Moonlight….
А сега някой да помогне – аз се закрастих и не мога да спра!
Това е по-голяма краста дори и от семките..ще ме уволнят заради тая игра 😀
Супер зарибявка е игрицата, дори измислиха и solver но въпроса е кой ще надделее човешкия или роботизирания интелект 🙂
Анонимен, AoE е съвсем различна игра…
F2, доста прилича наистина, но според мен тази е по-добра.
Ivanatora, ако това те успокоява, при мен и на една от Windows-ките машини не тръгна.
Цветелин и Антонио, предупредих ви…
dvL, в случая роботизираният интелект ще спечели… В най-лошия случай имаш максимум шест команди + максимум 5 функции = 11 х 3 – 33 цифри, което са си доста комбинации… Но 90% от тестовете ще бъдат решени от компютъра за по-малко от минута-две.
Не само на Slackware 12.0 и Firefox 3 не работи plugin-а на moonlight от Novell, а и на SuSe-то с Firefox 2. Плъгина се инсталира нормално, но пак все едно, че го няма. Както пише би трябвало да работи поне на OpenSuSe 11, SLE10 и SLE11, ама тц…
Спомням си старите времена където задачите за програмисти бяха от рода да накараш компа да генерира лабиринт с подусловия да се пусне мишка която да намира най-краткия път. Мисля, че това е далеч по-сериозна задача, имайки предвид и графичното представяне. Другата задача беше алгоритъм за решаване на задачата с „ханойските кули“ естествено с графично изображение. Подусловето беше компа да генерира или да му се задава неопределен нечетен брой кули с неопределен нечетен брой дискове. Второ подусловие е компа да търси най-кратко решение на задачата и довършва започнато решаване. Всичко това – без използване на каквито и да програми.