Саундтрак: http://www.youtube.com/watch?v=vHUQht1HRmY
Оценка: 8/10
Сигурно вече сте чували поне веднъж за „Беднякът милионер“, индийският филм с цели осем „Оскара“ и над 70 други награди; единственият филм през последните 15 години (след „Списъкът на Шиндлер“, 1993 г.), получил едновременно Оскар, Златен глобус и наградите на Британската академия за сценарий, режисура и най-добър филм; единственият боливудски филм, реална конкуренция на холивудските такива…
Мога да ви кажа за какво става въпрос само с няколко думи: беден и необразован младеж от Мумбай се явява в местния „Стани богат“ и отговаря на всички въпроси. Естествено, всички очакват, че хлапакът шмекерува, така че индийската полиция се заема с разследване на случая по метода „първо бий, а после питай“. Момчето обаче наистина знае верните отговори и за всеки от въпросите разказва история от живота си, от която го е научил… Именно тези истории правят филма страшно интересен и силен, тъй като героят и в буквалния, и в преносния смисъл е минал през куп лайна, за да достигне до стола на богатството…
Самите истории ще пропусна, защото филмът е от „задължителните“ и определено трябва да се гледа. Осем „Оскара“ обаче са прекалено много за този филм…
От хеликоптер си личи, че филмът е направен за публика от Запада и това си личи най-малкото от начина, по който изписват 10 милиона. Истинските индийци биха написали 10 000 000 така: 1,00,00,000. Естествено, всичко останало също е малко или много „тунинговано“, за да изглеждат нещата още по-драматични…
Ще го обясня по-подробно и с пример: водещият на техния „Стани богат“ обижда състезателя през цялото време, в играта няма сигурна сума, а шоуто не се записва, а се излъчва в реално време… Имайки предвид, че това е международен формат и разлика в правилата като цяло няма, тези неща определено ще ви подразнят… Те са и причината да дам сравнително ниска оценка на филма…
Някакси, когато тръгнат да лъжат зрителя за нещата, които той знае, му е трудно да повярва в нещата, които не знае – а именно гадната, смърдяща действителност на индийското гето… Толкова гадна и смърдяща, че „Мерцедес“ и „Кока кола“ са поискали логата на компаниите да бъдат заличени от филма.
Така че ако пренебрегнете глупостите около шоуто с голяма награда от 596 594 лв. и 57 ст. (толкова са 20 млн. рупии по днешния курс) и се фокусирате върху историите на Джамал (главният герой), филмът определено ще ви впечатли.
Тези, които пък са гледали филма, сигурно ще са заинтересовани да научат следните факти:
-
„Беднякът милионер“ е заснет с прототипна цифрова камера от Silicon Imaging;
-
20% от диалогът във филма е на хинди;
-
Гадните лайна, в които скача хлапето всъщност са смес от шоколад и фъстъчено масло;
-
На децата във филма е платена само средна 30-дневна работна заплата, която почти веднага е била изхарчена от родителите им;
-
Филмът без малко е щял да бъде пуснат директно на DVD вместо на голям екран;
-
Цялата музика към филма е композирана от А. Р. Рахман само за 20 дни;
-
Заради филма общината в Мумбай е финансирала преместването на децата от индийското гето в нови къщи.
petre, ne e indiiski i bolivudski bre. holivudski e, mnogo! vodeshtiq na „stani bogat“ e golqma bolywood zvezda, no tolkoz
Додо, грешиш. Dev Patel, Anil Kapoor, Saurabh Shukla, Rajendranath Zutshi, Jeneva Talwar, Freida Pinto, Irrfan Khan, Azharuddin Mohammed Ismail, Ayush Mahesh Khedekar, Sunil Kumar Agrawal… Кое от тези имена ти звучи холивудско? В основата си филмът е британско-индийски, порови се из Интернет и ще видиш, че има много повече общо с Боливуд (допълнителна обработка, специални ефекти, музика и др.), отколкото с Холивуд. Може би си се заблудил, защото филмът след това е взет от Warner Bros. и Fox за САЩ и от Pathe за Европа? Филмът обаче е заснет изцяло в Индия и освен англичани и индийци, други нямат много-много намеси в направата му.
ok.
moqta logika e, che dev patel e britanski aktior, parite sa holivudski, i director-a, makar i anglichanin, go label-vam holivudski, zaradi drugite mu filmi. scenariq ne znam
inache e sniman sigurno 100% v mumbai.
no eto vij, ti sega go narichash britansko-indiiski, koeto pak si e neshto :):)
Филмът е определено силен не заради друго, а защото изпълнява главната функция, който всеки филм би трябвало да прави – разказва история. Да, да ти търчат кило мангали пред погледа цели два часа и кусур е леко прекалено, но пък не всички народи по света си имат родни индийци наоколо 🙂
лично за мен лошото е, че се прокрадва идеята как Индия все пак е просперираща страна и че дори и бедните и тъпите там ги бива. Бивайки човек, имащ адски много контакти с индийци, съвсем не се кефя на това послание във филма.
Като цяло – хубав е, но просто защото всичко останало е зле… 🙂
na men vyobshte ne mi haresa. ne moga da go analiziram i kritikuvam, prosto tolkova slab mi se stori. osobeno brat mu na dec patel beshe, po moe mnenie, neadekvatno napraven
Ами „Оскарите“ за „Титаник“?! Те малко ли бяха?!
Напоследък като че ли ги раздават след теглене на жребии. И колкото по- примитивен е един филм (като сюжет, разказ, фабула), толкова повече „Оскари“ получава.
Чоп, чоп, сигурен съм, че теглят чоп за тази награди. Вече от години…
i az pisah v bloga si za tezi oskari, qdosvaiki se na sebe si zashto me frustrirat – govorih za oskars 89 i taka natatyk..
Ok, ubedihte me, shte go gledam filma… 🙂
Покрай този филм много се отвратих от Индия и от индийците и разбрах защо циганите са толкова отвратителни – защото идват от Индия. Разбрах, че това е народ който буквално живее сред лайна. Нямам предвид изкуствените лайна във филма, а съвсем истински, смрадливи лайна, за които пише тука
Pesho, izviniavam se, che izprevarvam sabitiata, no ne moga da se sturpq! Kak moje 35 % ot chitatelite da predpochitat da se lishat ot seks pred sladkoto i internet! Nakude sme trugnali, horaaa! Shto za zhivot zhiveem!Izumena sum.
За един филм няма значение къде е сниман и кои са актьорите, за да се определи дали е холивудски или не.
Иначе треторазрядните екшъни, снимани в София щяха да са български – бъкани са с българи и български технически персонал, но са си холивудски.
От значение са две неща – продуцентът – Christian Colson и режисьорът Danny Boyle (в съзвучие с Loveleen Tandan). Следователно – филмът е 100% английски.
Parwo shtiah da pisha komentar za filma… silen film… malko prikazka na kraia, no se ochakwa…
Obahche kato porochetoh komentarite.. basi i rasiskite pomii deto sa gi izbalwali powecheto hora…
Ами филма много ми хареса! Все повече се убеждавам че всякакво кино, което е различно от американското е екстра. Макар че се видяха доста холивудски похвати… В началото имаше лого на Warner Brothers?
М/у другото много спорихме с едни приятели на каква възраст е средната Латика. Актрисата е Tanvi Ganesh Lonkar и никъде из търсачките не споменават рожденната й дата. В един блог намерих, че е на 12 години, ама въпросния блог не вдъхваше особено доверие… Друг въпрос който ни измъчва е какъв размер сутиен носи? Из нета има малко снимки, ама никъде не си личи добре. Едно от мненията тука е че даже нямала никакви цици. Според мен си е определено ‘А’.