След една дълга анкета относно столиците в Европейския съюз като най-предпочитани туристически дестинации, резултатите в блога ми са следните: 20% от читателите не са посещавали дори българската столица София!
Оказва се, че най-посещаваните ЕС-столици са Будапеща и Виена (36%). Плътно ги следват Париж (26%), Букурещ (26%) и Прага (25%). Аз лично също мога да се похваля, че съм посетил и петте. С над 15% посещаемост са също така Берлин, Атина, Лондон, Амстердам, Рим, Братислава и Брюксел.
Ще ми се обаче да обърна по-специално внимание на най-малко посещаваните столици (под 5%), а това са Никозия (Кипър), Валета (Малта), Вилнюз (Литва), Талин (Естония), Рига (Латвия) и Хелзинки (Финландия)…
Като се замисли човек, явно географското положение играе немалка роля, за да се превърне една дестинация в туристическа. И все пак, защо да посетите тези столици? Във Валета (Градът на рицарите) живеят едва около 6500 души, но пък градът е пълен с антични архитектура, магазини с документи, карти, антични предмети и старинна бижутерия. В Никозия пък ще видите Венецианската порта, Кипърският национален музей, както и някои особено колоритни манастири в близост. Хелзинки (макар че се произнася „хелсинки“) се намира на брега на Балтийско море и определено обещава приятен престой в страната на Дядо Коледа, сауната, Нокиа и хилядите езера. Хелзинки е и един от най-безопасните градове в света… А като ви писне, мятате се на ферибота и отивате в Талин. Там също имат катедрала „Александър Невски“, но и Проходът на св. Екатерина и дворецът на великия ми адаш Петър Велики. Талин е побратимен град със столицата на Латвия – Рига. Град Рига е разположен точно там, където р. Даугава се влива в Балтийско море и е пълен със старинни сгради, кули, крепости и цели острови – от задължителните забележителности са замъкът Рига, кулата Пулвер, зоологическата градина, латвийският парламент и музеят с ретро-автомобили… Остана да кажа няколко хубави думи и за Вилнюс – третият тигър на Балтика. Вилнюс ще е културната столица на Европа през 2009 г. Можете да посетите църквите Св. Ана и Св. Парашкева, Кулата Гедиминас, Катедралния площад, Зеления мост, площад Lukiškių (не знам как се чете), артистичния квартал Упис и замъка Тракай…
Челната позиция – Будапеща, Виена и Прага се дължи на бума на нискотарифните авиокомпании според мен.
Най-добър маршрут относно последните столици: Вилнюс-Рига-Талин-Хелзинки-Стокхолм. (От Талин до Хелзинки по водичка :)) От Стокхолм пък има лоу кост полети до Варшава, затова ако не си бил там, може да отскочиш. После хоп в Краков и лоу кост до България 🙂
Аз не съм била в Балтийските страни (защото приятелите ми ходеха там, когато беше мнооого студено), но знам, че по ден във всяка една от тях е напълно достатъчен.
…и малко пари 😉
Петре, смятам, че си поел великолепна инициатива. Хареса ми начина, по който подканваш хората именно към непознатото и интересното, показваш и отбелязваш по важните места/точки/забележителности и оставяш в същото време доста загадъчност. Лично мен ме убеди да мина първо през не толкова често посещаваните, след което да се насоча към тях. Поздрави за добрата агитация!
Мисля, че няма да съжаляваш, Марияна!