Покрай апартамента и това, че помогнах на Ники с идеи за курсовия й проект (който получи „отличен 6“) започнах все повече и повече да се интересувам от архитектура. Ангелина пък ми показа нещо толкова интересно в този бранш, че няма как да не споделя впечатленията си…
През 2010 г. в Дубай ще се строи въртящ се небостъргач! При това, сградата ще се захванва от собствено електричество, добивано чрез вятър и слънчеви батерии. Главният архитект е италианец, казва се Дейвид Фишър и е проектирал сградата така, че всеки етаж може да се върти независимо!
Цена на квадратен метър: 40 000 лв.
Ако щете! Чудя се само какво ли изложение пишат в обявите… Ето и едно видео по темата…
Като разбрах за тези небостъргачи и аз започнах да се замислям (май други хора са и ще се замислят) по най-наложителния въпрос:
„How the hell would the potties work, if the pipes keep spinning around?!“ 😀
Наскоро по някоя от телевизиите даваха филм за тоя небостъргач. Цената на кв.м. която споменаха беше $33,000
Винаги добре информиран 🙂 аз чух за него на лекция едва преди няколко седмици..
А на мен ми се стори, че във филмчето казват 3000$.. Ама и аз с моя английски..
Глобалното затопляне, цената на петрола и другите еко теми са причина наистина талантливите архитектите все повече да търсят решения за сгради, които да съчетават в себе си и източници на възобновяема енергия.
През изминалата седмица по Discovery даваха филми само за това. Там гледах филм и за този търговски център:
http://archzine.com/index.php/architecture/bahrain-wtc
Двете му части са така оформени, че да концентрират въздушния поток в средата си. Лудият архитект, който е измислил това чудо е търсил 6 месеца хора, които да му направят проект за перките и генераторите. Никой не се е наемал заради факта, че ветрогенераторите се поставят на пилони, а не на мостове. Накрая двама датчани, един от които е дизайнер на мостове, са се съгласили. Твърди се, че резултатът генерира до 1300 мегават часа енергия на година, което е около 10-15% от нуждите на центъра.
Много интересни факти!
Впечетлиха ме!
Не бях чувала за това.
Сега ще се поровя, за да вникна по-надълбоко.
Беше ми приятно.